مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP ؛ تکنولوژی stereolithography بر اساس لیزر است و به دو نوع دسته بندی می شود. (SLA)(استفاده از پرتوی لیزر برای رسم متناوب لایه های مدل سه بعدی) و (DLP) (در این روش به کمک یک پروژکتور پیشرفته برشی کامل از مدل سه بعدی یکباره تابیده میشود). این دو روش پرینت سه بعدی دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند، و می توانند خروجی های قابل توجهی تولید کنند.

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP ؛ مقایسه تفاوت های ظریف این دو روش فرآیند پرینت سه بعدی باعث می شود تا کاربر روش درست تری انتخاب کند که به نیازهای او پاسخ دهد، و همچنین پتانسیل دستگاه را به حداکثر برساند.

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP

در بحث مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP باید گفت: کلمه “stereolithography” از واژه یونانی “استریو” به معنای جامد و “لیتوگرافی (عکس)” برگرفته شده است؛ در پرینت سه بعدی، استریولیتوگرافی فقط این کار را انجام می دهد: DLP ساخت جامدات با پرتوی لیزر (مدل سه بعدی یکباره تابیده میشود). تکنولوژی SLA از نور برای تبدیل رزین مایع به یک شیء جامد استفاده می کند، اما به صورت لایه به لایه.

SLA و DLP روش های ساخت مبتنی بر لیزر هستند و هر دو از دسته استریولیتوگرافی هستند، اما ساخت یکباره یک لایه با لیزر می تواند کاملا متفاوت با ساخت لایه ای آن باشد.

SLA با استفاده از دو موتور، که به عنوان گالوانومتر یا گالو شناخته می شود (یکی در محور X و یک در محور Y)، در این فرایند، طراحی نقاط و خطوط که به صورت مجموعه ای از مختصات به سیستم داده می شود، و جسم جامد ساخته می شود.

DLP با استفاده از یک صفحه نمایش پروژکتور هر لایه در سراسر پلت فرم را در یک مرحله می سازد. از آنجا که پروژکتور یک صفحه دیجیتال است، تصویر هر لایه از پیکسل مربع تشکیل شده است، و در نتیجه یک لایه تشکیل شده از آجر های مستطیلی کوچک به نام واکسل ها می باشد.

مقایسه پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP

اندازه پرینت و سرعت در SLA و DLP

DLP می تواند پرینت سریعتری را برای برخی از قطعات در اختیار ما قرار دهد، به این دلیل که هر لایه را یکباره میسازد.

این زمان پرینت سریعتر در دو مورد کاربرد دارد: برای پرینت های بزرگ و کاملا متراکم، برای پرینت های بسیار کوچک و دقیق. هرچند، این زمان پرینت سریعتر در DLP باعث کاهش رزولوشن وکیفیت سطح پایانی می شود. رزولوشن DLP به پروژکتور نیز بستگی دارد. یک پرینتر DLP فقط باید از یک بخش کوچکی از ساخت کلی استفاده کند و مدل های بزرگ فقط می توانند با وضوح درشت پرینت کنند.

اندازه چاپ و سرعت در SLA و DLP

از آنجا که در پرینت سه بعدی  اشیاء از لایه ها ساخته شده اند، پرینت های سه بعدی اغلب دارای خطوط لایه افقی هستند. با این حال، به دلیل اینکه DLP تصاویر را با استفاده از واکسل های مستطیل شکل میسازد، اثر خطوط عمودی واکسل نیز وجود دارد.

تصاویر DLP

پس از مرتب سازی تفاوت های این دو تکنولوژی، انتخاب یک راه پرینت سه بعدی مناسب بسیار آسان تر است که بهترین کارایی و نیازهای خروجی شما را برآورده می کند. در این مورد، مهم است بدانیم که چه کیفیتی از سطح از پرینت های نهایی، و اندازه و پیچیدگی قطعات، مورد نیاز است.

Voxel

Source: https://formlabs.com/blog/3d-printing-technology-comparison-sla-dlp

۱۳۹۷-۴-۳ ۱۰:۲۳:۲۴ +۰۴:۳۰