اسکن سه بعدی مجسمه های باستانی، بازسازی و بازگشت آن ها به موصل

دو مجسمه سنگی عظیم که به نام لاماسو(lamassu)  معروف هستند بعد از بازسازی از طریق اسکن سه بعدی مجسمه ها، سفر خود را از هلند به موصل آغاز می کنند.

لاماسو: یک خدای محافظ است و نماد قدرت می باشد. این آثار معمولا به آشوریان باستان نسبت داده می شوند. لاماسو را در ورودی شهر ها قرار می دادند.

اسکن سه بعدی مجسمه باستانی

بسیاری از مجسمه های باستانی و مصنوعات در زمانی که کشور عراق توسط نیروهای خرابکار داعش(ISIS) اشغال شده بود، ویران شدند.

اسکن سه بعدی مجسمه باستانی

برپا کردن (زنده کردن) شهری که در آن دوره ویران و نابود گردید کار دشواری خواهد بود. اما خبر خوب این است که چندی از مجسمه های که ویران شده بودند، توسط اسکنر سه بعدی (اسکن سه بعدی مجسمه ها) بازسازی شده اند.

اسکن سه بعدی

دو رونوشت بسیار دقیق از مجسمه های سنگی عطیم لاماسو برای انتقال از هلند به موصل آماده می شوند.

اعتقاد براین است که لاماسو خدای محافظ است و قدمت مجسمه های اصلی به دوره آشوریان (حدود ۳۰۰۰ سال قبل ) باز می گردد.

مجسمه های حفاری شده به لندن انتقال پیدا کردند

این دو مجسمه جدید نسخه های از دو لاماسو هستند که در اوسط قرن نوزدهم توسط کاوش های باستان شناسان بریتانیایی مورد کاوش و پژوهش قرار گرفتند.

لاماسو چون پیکره های محافظ در جلوی دروازه های اصلی کاخ شاهی قرار می گرفتند، کارکرد این مجسمه ها گرامی داشتن مقدم شاه و راندن نیروهای شر بوده است.(مربوط به حدود ۷۲۰ ق.م)

در سال ۲۰۰۴، آدم لاو، مورخ هنری که، مدیر استودیوی هنری Factum Arte است، این مجسمه ها را با وضوح ۳۰۰ میکرومتر اسکن سه بعدی کرده است تا بتواند نسخه ای از آنها را برای یک نمایشگاه آماده نماید.

این تیم برای اسکن سه بعدی مجسمه لاماسو از یک اسکنر نور سفید ساخته شده توسط شرکت NUB3D استفاده کردند.
مدل سازی این لاماسو یکی از بزرگترین اسکن های سه بعدی است. اما نمایشگاه های مسافرتی به دلیل مشکلات مالی و جنگ عراق برپا نشده است. اگرچه، دیتا (داده ها) از اسکن سه بعدی مجسمه باقی مانده است. چهار سال قبل، لوکاس پتی، مربی موزه ملی آثار باستانی هلند، سازماندهی یک نمایشگاه در مورد نینوا را آغاز کرد.

Factum Arte  از اسکن سه بعدی قدیمی استفاده می کند

در نهایت در سال ۲۰۱۶  Factum Arte از داده های اسکن های قدیمی استفاده می کند تا یک ماشین فرز را کنترل کند که یک جامد پلی اورتان متراکم را به شکل هر لاماسو برش می دهد.

اسکن سه بعدی مجسمه باستانی

سپس استودیو از این مدل ها برای ساخت قالب های سیلیکونی درساخت بخش هایی از مجسمه استفاده می کند.

قالب سازی مجسمه

مجسمه باستانی

فیصل جبر(Faosal Jeber)، مدیر مرکز حفاظت از میراث باستانی، مشتاق دریافت رونوشت (اسکن سه بعدی مجسمه)ها است. اومیگوید: «لاماسو به نمادی از قیام موصل پس از نابودی داعش تبدیل شده است.

اسکن سه بعدی مجسمه باستانی

محدوده (بانک، قسمت) شرق موصل به آرامی به حالت عادی باز می گردد، در حالیکه محدوده (بانک، قسمت) غرب که حدود۶۰ تا ۸۰ درصد ویران است، تلاش می کند تا خدمات اساسی مانند آب و برق را دوباره برقرار کند. تا آن زمان مجسمه های اصلی در موزه بریتانیا نگه داری میشوند.

با این حال، به عنوان محصولاتی از عصر دیجیتال، درمورد نسخه های اولیه ابهاماتی درمورد اصالت و مسائل مربوط به محل قرار گیری آنها وجود دارد.

Source: https://amp.interestingengineering.com/two-ancient-statues-get-reconstructed-through-3d-modelling-to-go-back-to-mosul

۱۳۹۷-۲-۱۹ ۰۶:۱۳:۰۹ +۰۴:۳۰