استریولیتوگرافی (SLA)

استریولیتوگرافی (SLA) :

استریولیتوگرافی یک روش پرینت ۳ بعدی است که می تواند برای به اجرا درآوردن پروژه هایی که نیاز دارند تا یک جسم ۳ بعدی پرینت شود استفاده شود ، با اینکه این روش قدیمی ترین متد در تاریخ پرینت سه بعدی است ولی همچنان مورد استفاده است . ایده و کاربرد این روش بسیار شگفت انگیز است . چه اینکه شما یک مهندس مکانیک هستید که نیاز دارید بفهمید بخشی به طرحتان فیت می شود یا طراحی هستید که می خواهید یک نمونه اولیه پلاستیکی از یک پروژه جدید را بسازید ، استریولیتوگرافی می تواند به شما کمک کند تا مدل خود را به صورت جسم سه بعدی حقیقی پرینت کنید .
این روش به نام چارلز هال به ثبت رسیده است که از بنیانگذاران شرکت” ۳D سیستم” در سال ۱۹۸۶ است . فرایند پرینت کردن شامل دستگاهی به اسم دستگاه لیتوگرافی (SLA) که به طور منحصر به فردی طراحی شده تا پلاستیک مایع را به اجسام سه بعدی جامد تبدیل کند .
بیشتر تکنیک های پرینت نیازمند فایل CAD هستند تا جسم را پردازش کند این فایل محتوی اطلاعاتی است که شمایی از ابعاد جسم را نشان می دهد . از طرفی فایل CAD باید به فرمتی تبدیل شود که دستگاه بتواند آنرا بخواند . فرمت (STL) معمولاً برای استریولیتوگرافی استفاده می شود و همین طور برای دیگر فرآیند های ساخت افزایشی کاربردی است . کل فرآیند به پرینت شدن لایه به لایه ای از فایل STL منتج می شود ، در نتیجه این فایل باید اطلاعات مربوط به هر لایه را داشته باشد .

دستگاه های پرینت SLA با پرینتر های معمولی رومیزی که مقداری جوهر را روی سطح میریزند تفاوت دارد ، پرینتر های سه بعدی SLS با مقدار زیادی از پلاستیک مایع کار می کنند که پس از مدتی سخت شده و به جسم جامد تبدیل می شود قسمت هایی که با پرینتر تولید شدند غالباً سطحی صاف دارند ولی کیفیت این سطح کاملاً به دستگاهی که استفاده شده است بستگی دارد.
فرآیند پرینت کردن از مراحل زیادی تشکیل شده است که با ساختن مدل سه بعدی در فایل CAD شروع می شود ، سپس یک نرم افزار مخصوص این فایل CAD را پردازش می کند و فایل STL را که حاوی اطلاعات هر لایه است را ایجاد می کند . در هر یک میلی متر می توان تا ده لایه قرار داشته باشد و بعد دستگاه SLA پلاستیک مایع را خارج میکند و لیزر شروع به شکل دادن لایه ای از جسم می کند.
بعد از آنکه پلاستیک سخت شد کف پرینتر به اندازه کسری از میلیمتر پایین می رود و سپس لیزر لایه ی بعدی را شکل می دهد تا اینکه پرینت شدن تمام شود ، وقتی که تمام لایه ها پرینت شدند شیء نیاز دارد تا با یک حلال شستشو داده شود سپس در کوره تحت امواج فرابنفش قرار میگیرد تا این فرآیند تکمیل شود .
میزان زمانی که یک جسم برای پرینت شدن نیاز دارد بسته به ابعاد پرینتر سه بعدی SLA است . جسم های کوچک میتوانند در طی ۶ تا ۸ ساعت با پرینتر های کوچک پرینت شوند و قطعات بزرگی که در هر سه بعدشان چندین متر هستند فرآیندشان می تواند تا چند روز طول بکشد .
استریولیتوگرافی به طور گسترده ای در مدل سازی ها استفاده می شود از آنجایی که به زمان زیادی برای ساخت یک جسم نیاز ندارد و هزینه اش به طور نسبی از دیگر شیوه های مدل سازی کمتر است . با این حال این متد به ندرت برای پرینت کردن یک محصول نهایی مورد استفاده است.


با این که استریولیتروگرافی قدیمی ترین تکنولوژی پرینت سه بعدی است خیلی از کمپانی ها همچنان برای مدل سازی پروژه هایشان از آن استفاده میکنند ، شرکت ۳D سیستم ، کمپانی که استفاده از این روش برای مدل سازی را برای اولین بار شروع کرد ، دستگاه های SLA را به کسب و کار ها و تولید کننده ها می فروشد.
پرینتر های سه بعدی خانگی معمولاً از شیوه ی ساخت افزایشی (AM) به جای استریولیتوگرافی استفاده می کنند تا اجسام را بسازند ولی اگر کسی بخواهد از این شیوه استفاده کند می تواند دستگاه های SLA را برای استفاده های خانگی تهیه کند یکی از نمونه های پرینتر های خانگی SLA توسط Formlabs ساخته شده است.

۱۳۹۵-۱۲-۵ ۱۱:۱۵:۵۱ +۰۳:۳۰