جتینگ فوتوپلیمر (PJ) – معرف تکنولوژی های پرینتر سه بعدی

جتینگ فوتوپلیمر PJ

کلید واژه

مدل سازی پلی جت، مدل سازی چند لایه، پلی یورت، چندتوی، پلیمر یخ زده

 

شرح فرایند تکنولوژی جتینگ فوتوپلیمر

سرپیچ های چاپگر جوهر افشان برای جت پرتوهای پلیمر مایع بر روی یک پلت فرم ساخت استفاده می شوند. این ماده بلافاصله توسط اشعه نور ماوراء بنفش( UV )لعاب داده می شود و به صورت جامد ساخته می شود که اجازه می دهد لایه ها را در بالای یکدیگر قرار داده شوند.

دستگاه های جت فوتوپلیمر در تکنولوژی جتینگ فوتوپلیمر از چاپگرهای جوهر افشان استفاده می کنند تا فتوپلیمر مایع را جت کنند که فورا توسط اشعه نور ماوراء بنفش( UV) تزریق می شود. با اضافه کردن لایه به لایه، قطعه ساخته شده میشود.

 

مزایا و معایب

مواد چندگانه را می توان با هم ترکیب کرد که می تواند قطعات چند مواد و چند رنگ را ایجاد کند. مواد درجه بندی شده امکان پذیر است. با این حال، این تکنولوژی با مواد استاندارد کار نمی کند، بلکه با پرتوهای پلیمر فعال UV فعال است که در طول زمان با دوام نباشد.

 

مشخصات / محدودیت ها

حداکثرمحدوده ساخت(محدوده کاری)  ۱’۰۰۰ x 800 x 500 mm3
حداقل اندازه ابعاد  ۰٫۱۵ mm
مقاومت نمونه  +/-۰٫۰۲۵ mm
حداقل ضخامت لایه  ۰٫۰۱۶ mm

 

پس از ساخت، ساختار پشتیبانی می تواند با آب برداشته شود. اغلب قطعات بیشتر پردازش نمی شوند، زیرا سطح خوب و دقت کافی دارند.

 

برنامه ریزی قبل از ساخت تکنولوژی جتینگ فوتوپلیمر

در چاپ سه بعدی یا تولید افزایشی فرمت فایل های مورد استفاده باید به گونه ای باشد که دستگاه بتواند آن را شناسایی و اجرا کند که این فرمت استاندارد در بیشتر پرینترهای سه بعدی ، STl می باشدمواد مختلف و رنگ ها را می توان برای قطعات مختلف تعریف کرد.

پس پردازش

  • مواد نگهدارنده با آب برداشته می شود.
  • سطح سطح: سطح پایانی  قطعات را می توان بهبود بخشید. سطح را می توان از طریق اضافه کردن مواد (به عنوان مثال رنگ، پوشش) میتوان بهبود بخشید، همچنین می تواند دوام را بهبود بخشد.

Source: https://www.additively.com/en/learn-about/photopolymer-jetting

 

۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۰۷:۲۶:۰۱ +۰۳:۳۰