مجسمه مارک کوئین

مارک کوئین؛ مجسمه ای از خویش

” مارک کوئین ” در دانشگاه کمبریج در رشته ی تاریخ هنر تحصیل میکرد و در سال ۱۹۸۳ در همکاری با باری فلاناگان ریخته گری با برنز را اموخت. اولین نمایشگاه او در سال ۱۹۸۸ در گالری لندن به نمایش در آمد و از آن پس آثار او در بسیاری از گالری های سراسر دنیا به نمایش در آمدند.

این مجسمه یک پرتره از یک هنرمند است، اما آن چیزی که در این مجسمه منحصر به فرد است آن است که این اثر از را از وجود خود خلق کرده است. او در اثر ” خویش ” در سال، ۱۹۹۸ به مدت ۴ ماه حدود ۵/۴ لیتر از خون بدن خود را جمع آوری و منجمد کرد. (این مقدار برابر با کل خون بدن است) و سپس شکل سر خود را به صورت مجسمه ای از داخل این خون های یخ زده درآورد (با استفاده از قالب). این کار در زمانی انجام شد که کوین معتاد به الکل بود و یک مفهوم از وابستگی بود – این اثر مفهوم نیاز به وصل شدن یا اتصال به چیزی برای زنده ماندن است (به طور کلی مفهوم وابستگی ونیاز است) – برای حفظ ظاهر یخ زده، این مجسمه ها نیاز به تجهیزات تبرید و خنک کننده دارند. پنج سال یک بار، این سری از مجسمه ها ساخته شده اند که نشان دهنده گذر زمان و اثر زمان برچهره و پیری هنرمند و تغییر خود را نشان می دهند.

مارک کوئین بیشتر بخاطر  مجسمه ها و چیدمان های بحث انگیزش معروف است. از نمونه های اثار او می توان به مجسمه ی ” خویش ” , مجسمه ی ” الیسون لپر باردا ”ر  ,  چیدمان ” باغ ” و ”پرتره ی جان سالستون ” اشاره کرد.

در واقع  او تصویری از خود با خون خود ساخت. اما بسیار زیباتر و ظریف تر از آنچه قابل تصور است که به تمام جزئیات چهره اعم از مژه ها و چال های زیر لب و چانه و … پرداخته بود.

مجسمه 'خویش' مارک کویین

مجسمه 'خویش' مارک کویین

مجسمه 'خویش' مارک کویین

مجسمه 'خویش' مارک کویین

مجسمه 'خویش' اثر مارک کویین

Source: http://marcquinn.com/artworks/self

۱۳۹۷-۴-۱۲ ۰۳:۴۲:۳۱ +۰۴:۳۰