۳۲ تا از عمومی ترین مشکلات پرینت سه بعدی ( بخش اول )

اگر دچار مشکل با پرینتر سه بعدیتان شدید این راهنما راه حل معمول ترین مشکلات پرینت سه بعدی را ارائه می کند .

این مسئله که پرینتر سه بعدی چه قابلیت های فراوانی دارد بسیار فوق العاده است . ولی همه ما آن لحظه ی پریشان را داشتیم که، با وجود همه چیز، یک مدل به ظاهر ساده با موفقیت چاپ نمی شود .
ما هم به مقدار کافی مشکلاتی در پرینت داشته ایم در نتیجه امیدواریم که مستقیما از تجربه عملکرد عیب یابی پرینتر سه بعدی ما، جامع ترین راهنمای موجود برای تشخیص و رفع مشکلات معمولی پرینت ۳ بعدی باشد.

مشکل : چیزی پرینت نمی شود

هرچقدر که تلاش می کنید پرینتتان انجام نمی شود . هیچ فیلامنتی از نازل گرم خارج نمی شود .
علل احتمالی متعدد هستند.

  1. اتمام فیلامت

مشکل پرینت سه بعدیتان چیست؟

چیزی پرینت نمی شود با این حال که مدل شما به درستی در نرم افزار تنظیم شده است . با این حال وقتی که دستور پرینت را اجرا می کنید همچنان هیچ اتفاقی نمی افتد و رشته عجیب و غریبی از نازل خارج می شود .

چه چیزی باعث این مشکل شده است؟

این مشکل در بسیاری از پرینتر ها از جمله PRUSA i3 به وضوح قابل تشخیص است زیرا حلقه فیلامت آنها قابل مشاهده است ولی در پرینتر هایی مانند XYZ DaVinci, Cel Robox , Ultimaker series   این مشکل به سادگی قابل تشخیص نمی باشد .

این و بسیاری دیگر از پرینتر ها یا فیلامت را درون طراحی پرینتر قرار می دهند یا فیلامت پشت آن پنهان شده است . البته بعضی از پرینتر های سه بعدی این ویژگی را دارند که اگر فیلامت تمام شده یا نزدیک تمام شدن است اعلام می کند . در همه موارد، به خصوص با سیستم اکستروژن سبک Bowden، شما باید برخی از فیلامنت باقیمانده را استخراج کنید و سپس مواد تازه را وارد کنید .

  1. نازل به صفحه ساخت بسیار نزدیک شده است

مشکل پرینت سه بعدیتان چیست؟

به طرز ناباورانه ای ، با وجود قرار دادن فیلامنت و جابه جا شدن هد بدون مانع ، هیچ فیلامنتی بر روی صفحه پرینت قرار نمیگیرد .

چه چیزی باعث این مشکل شده است؟

دلیل آن به سادگی می تواند نزدیک بودن بیش از حد نازل به صفحه ساخت باشد . اگر شما به طریقی صفحه ساختتان را طوری میزان کرده باشید که تنها چند میکرون از سر نازل فاصله داشته باشد ، فیلامنت های ذوب شده فضای کافی برای خارج شدن از سر نازل نخواهند داشت . در بهترین حالت پرینت شما لایه اول خود را از دست می دهد و پرینت نمیشود و احتمال آنکه فیلامت به bed متصل نشود بسیار بیشتر می شود . در بدترین حالت مقداری فیلامنت داغ در سر نازل گیر میکند و باعث گرفتگی می شود .

راه کار مشکل پرینت سه بعدی : اگر ارتفاع نازل را اندکی بالاتر ببرید عمدتاً کمک کننده است . بیشتر سیستم های پرینت سه بعدی این اجازه را به شما می دهند که Z-Axis را تغییر دهید . البته مراقب باشید که اگر نازل بیش از حد از bed دور شود مواد به آن نمی چسبند . در عین حال می توانید Bedرا اندکی پایین بیاورید . که البته این روش مشکلاتی به همراه دارد زیرا باید مجدداً پرینترتان را کالیبره کنید .

  1. گرفتگی نازل

مشکل پرینت سه بعدیتان چیست؟

یک کار پرینت را آغاز می کنید ولی هرچقدر تلاش می کنید چیزی از نازل خارج نمی شود و همین طور خارج کردن فیلامنت و دوباره قرار دادن آن نیز اثر بخش نیست .

چه چیزی باعث این مشکل شده است؟

تکه کوچکی از فیلامنت در نازل باقی مانده است پس از آنکه حلقه فیلامنت را عوض کرده اید . بیشتر علت آن شکستن انتهای فیلامنت در نازل است . در نتیجه تکه فیلامنتی که در نازل باقی میماند مانع از خروج فیلامنت های جدید می شوند .

با اندکی نگه داری از پرینتر ها می توان مدت زمان بیشتری بدون به وجود آمدن مشکلاتی مانند گرفتگی نازل سپری کرد. در واقع در این حالت شما پیش از اینکه مشکلی را مشاهده کنی متوجه آن می شوید که تکه ای فیلامنت در نازلتان گیر کرده است . در حالی که اگر دقت نکنید ممکن است هفته ها و شاید ماه ها در نازل باقی مانده باشد و اثرات کوچکی بر روی پرینتتان باقی می گذارد . این اثرات اغلب قابل چشم پوشی هستند مانند شکاف های کوچک بر روی دیواره های بیرونی مدل ، نقاط کوچک از فیلامنت تیره و یا تغییرات کوچکی در کیفیت پرینت در بین مدل ها . در حالی که ما به سادگی از این اشکالات کوچک می گذریم وقتی می تواند دلیل نهفته ای داشته باشد . یک روش پاک سازی به نام Atomic Pull و یا  Cold Pull وجود دارد که آنرا مفصلاً توضیح خواهیم داد .

این مشکل بیشتر زمانی رخ می دهد که شما مرتباً بین PLA و ABS مواد خود را تغییر دهید . برای مثال مقدار اندکی از PLA در درون نازل باقی می ماند و بیشتر از نقطه ذوبش گرما می بیند در نتیجه کربناته شده و می سوزد و به طور عکس ABS و Nylon باقی میماند و نتیجه یکسانی را میدهد . شایان ذکر است که یک رشته دود عموماً به طور مختصر ظاهر می شود وقتی فیلامنت های جدید از طریق نازل تغذیه می شود .

راه کار مشکل پرینت سه بعدی : اگر خوش شانس باشید باز کردن گرفتگی نازل کار پیچیده ای نخواهد بود . ابتدا فیلامنت را خارج کنید سپس از Control Panel دستگاهتان استفاده کنید (اگر دارد) گزینه Heat up nozzle را بزنید و تا نقطه ذوب فیلامنت گیر کرده بالا ببرید و یا در عوض پرینتر را به کامپیوتر وصل کنید که دارای نرم افزار های کنترل سازگار باشد (مانند  Lulzbot و Cura ) و با استفاده از آنها پرینتر را کنترل کنید . برای PLA دما را بر روی ۲۲۰ c قرار دهید . وقتی که نازل با دمای مد نظر رسید از یک سوزن نازک استفاده کنید تا سوراخ نازل را تمیز کنید . (دقت کنید که دست خود را نسوزانید ) به طور مثال اگ نازل شما ۰٫۴ mm است باید از سوزنی نازکتر استفاده کنید .

اگر متوجه شدید که همچنان نازل گرفته است ممکن است که بتوانید فیلامنت گیر کرده را با استفاده از رشته فیلامنت ها خارج کنید . مثل حال قبل نازل را تا دمای ۲۲۰ c برای PLA گرم کنید . سپس ادامه فیلامنت را از بالا داخل کنید و سعی کنید با استفاده از فشار فیلامنت گیر کرده را خارج کنید . معمولاً اگر با فیلامنت نتوانید گرفتگی را باز کنید با اندکی فشار اضافی دست می توانید گرفتگی را باز کنید . از طرفی زیاد فشار نیاورید تا قطعه آسیب ببیند . وقتی گرفتگی باز شد از یک سوزن و یک براش استفاده کنید تا نازل را تمیز کنید.

در شرایط خاصی که گرفتگی نازل باز نشود باید یک سری عملیات انجام دهید و انتهای گرم را جدا کنید . اگر تا به حال هرگز این کار را انجام نداده اید، ایده خوبی است که یادداشت بردارید و عکس بگیرید، بنابراین می دانید که همه چیز در زمان جمع آوری کجا باید قرار گیرد . از خارج کردن فیلامنت شروع کنید و با استفاده از راهنمای پرینتر تان ببینید که دقیقاً چه گونه باید این کار را انجام دهید .

ATOMIC PULL PART I  : انتخاب مواد

می توانید از ABS و یا Nylon برای این کار استفاده کنید ولی تجربه نشان داده که به علت بالا بودن نقطه ذوب Nylon فیلامنت ها بهتر شکل خود را حفظ می کنند . البته ABS معمول تر است در نتیجه ما اینجا از ABS استفاده می کنیم .

ATOMIC PULL PART II : خارج کردن فیلامنت

ابتدا با خارج کردن فیلامنت از هد که از قبل درون آن بود شروع می کنیم سپس تیوب Bowden را در می آوریم در نتیجه وقتی لازم باشد می توانید به طور دستی فیلامنت را وارد کنید .

ATOMIC PULL PART III : بالا بردن دمای نازل

دمای نازل را تا ۲۴۰ درجه بالا ببرید . ما از ABS استفاده می کنیم ولی اگر از Nylon استفاده می کنید نقطه ذوب آنرا چک کنید . برای ۵ دقیقه در این دما رها کنید بدون آنکه فیلامنت را وارد کنید.

ATOMIC PULL PART IV : فیلامنت را وارد کنید

به آرامی فشار را بر روی فیلامنت بگذارید سپس به آرامی به عقب بکشید و سپس دوباره فیلامنت را رو به داخل وارد کنید تا از نازل خارج شود .

ATOMIC PULL PART V : دمای نازل را کم کنید

دما را تا ۱۸۰ درجه کم کنید و پرینتر را برای ۵ دقیقه به همین حال رها کنید .

ATOMIC PULL PART VI : فیلامنت را خارج کنید

فیلامنت را از هد خارج کنید وقتی که به انتها نگاه کنید می توانید مقداری ماده کربناته سیاه رنگ ببینید . این پروسه را تکرار کنید تا نازل پاک شود . اگر فیلامنت از نازل خارج نشد اندکی دما را بالا ببرید .

۱۳۹۶-۷-۱۴ ۱۵:۴۳:۳۴ +۰۳:۳۰