پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره‌ی تامین – قسمت ۶ – نتیجه‌گیری و چشم‌انداز

صنعت پرینت سه بعدی

در انتهای این مجموعه از یادداشت‌ها، قصد داریم به جمع‌بندی مباحث مطرح شده پیرامون صنعت پرینت سه بعدی بپردازیم. همچنین در همین راستا چشم‌اندازی از نقش صنعت پرینت سه بعدی بر آینده‌ی زنجیره تامین پیدا کنیم.

پیشنهاد می‌دهیم قبل از مطالعه این نوشته، قسمت‌های پیشین آن را مطالعه بفرمایید:

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۱-مقدمه

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۲-اقتصاد پرینت سه بعدی
پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۳-عوامل موفقیت پرینت سه بعدی
پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۴-مزایای کاربردی پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۵-موارد استفاده پرینترهای سه بعدی

 

چگونگی ارزیابی تاثیرات صنعت پرینت سه بعدی بر زنجیره ی تامین وعرضه ی شما

در این فصل به بررسی راه های مختلفی که شرکت ها میتوانند با به کارگیری پرینت سه بعدی به ارتقای سطح فعالیت ها و همچنین بهبود و رضایتمندی مشتریان دست یابند،میپردازیم. اگرچه، برای دستیابی وفهم تاثیرات صنعت پرینت سه بعدی در زنجیره تولید و تامین هر شرکت می‌بایست به بررسی محیط کاری هر شرکت،قابلیت های تولید و همچنین نیازهای مشتریان و نوع تولیدات محصولات، پرداخت.

برای شرکت هایی که بر این باورند که پرینت سه بعدی میتواند در زنجیره تولید و عرضه ی آنها نقش اساسی ایفا کند،در ادامه مطلب ،گام های دیگری برای ارزیابی چگونگی تاثیرات پرینت سه بعدی بر زنجیره تامین و تولید آنها در آینده ، بررسی خواهیم کرد.

ارزیابی صنعت پرینت سه بعدی

صنعت پرینت سه بعدی ۱) ارزیابی محصولات و طبقه بندی قابلیت ها و توانمندی در ساخت محصولات: اولین قدم سازماندهی سیستم خود و بررسی و ارزشیابی قابلیت های استفاده از پرینت سه بعدی و یافتن کاستی های موجود و نیاز به تخصص های مضاعف دیگر است.بعد از این مرحله شرکت ها میتوانند به آنالیز و بررسی وضعیت فعلی و آینده ی محصولات موجود و قبلیت استفاده از پرینت سه بعدی در ساخت آن و یا سودمند بودن استفاده از پرینت سه بعدی در ساخت آن محصول، بپردازند.برای مثال آیا پرینتر های سه بعدی میتوانند هندسه های جدید تولید کنند که کار آمد تر باشند؟یا ممکن است پرینتر های سه بعدی گزینه استفاده شخصی را ایجاد کنند که به منفعت مشتریان است؟

هنگامی که این ارزشیابی به پایان رسید،قدم بعدی تشخیص مناسب بودن محصول و قابلیت استفاده از پرینت سه بعدی در ساخت آن و مزایای استفاده از پرینت سه بعدی است.شرکت ها باید محصولات با پیچیدگی بالا و دشوار را اولویت بندی کنند و محصولاتی که عموما نیاز به سفارشی سازی را ندارند ، تنظیم کنند.اما اولویت بندی محصولاتی که هم اکنون در ابعاد و مقیاس کوچک تولید میشوند مانند قطعات یدکی،یک جنبه اضافی است.

صنعت پرینت سه بعدی ۲) نقشه ی راه تحول و دگرگونی خود را خلق کنید.با بررسی و آنالیز کاستی ها و قابلیت های پرینت سه بعدی و لیست محصولاتی که قابلیت استفاده از پرینت سه بعدی را دارند(که در بخش اول آماده کردیم)،شرکت ها بعد از مرحله میتوانند به صورت گام به گام و با ادغام پرینت سه بعدی با سازمان خود،موفقیت خود را توسعه دهند.با ارزیابی به دست آمده میتوان یک برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت بر  اساس امکان پذیری و تاثیر گذاری پرینت سه بعدی بر چرخه تامین و عرضه را تنظیم کرد(بسته به مدل و نوع کسب و کار و مواد و قیمت پرینتر،زمان تولید محصول،کیفیت و…).در این مرحله ارزشمند است که با بخش خدمات لجستیک مشارک شود،این گام به منظور تاثیرگذاری در بخش خدمات لجستیک و همچنین پتانسیل ایجاد ایده های جدید درحفظ و نگهداری و نوآوری در شیوه کسب و کار می باشد.

 

صنعت پرینت سه بعدی ۳) ادغام و استفاده از پرینت سه بعدی در فرایند تولید و زنجیره تولید و تامین خود: گام نهایی ادغام تولیدات فعلی و چرخه تولید و تامین و پرینت سه بعدی است و همچنین ادغام موفقیت آمیز پرینت سه بعدی و سازمان است.شرکت ها باید بر همکاری با یکدیگر همکاری کنند تا با همکاری شرکا بتوانند با طراحی مجدد و بهینه سازی تولیدات محصول و زنجیره ی تولید و تامین(به عنوان مثال راه اندازی یک شبکه برای تامین قطعات یدکی بر اساس تقاضا و کنار گذاری خدمات انتقال).از آنجایی که پرینت سه بعدی یک تکلونوژی برای پیشرفت سریع است و تکلونوژی های امروز ممکن است در چند سال آینده منسوخ شوند.بنابراین منطقی است که با چندین بخش و رهبر به سوی ساخت موفقیت آمیز در بخش های مختلف پیش رفته و سپس به تحول کلی و ادغام  و عملی سازی در مقیاس گسترده و موفقیتی که در فصل اول بررسی شد، دست یابیم.در این بخش شرکت ها باید به صورت مستمر منابع و توانایی های خود را برای پذیرش و استفاده از پرینت سه بعدی سازماندهی کنند.

نتیجه‌گیری و چشم‌انداز

شرکتهای بسیاری در صنایع مختلف ترغیب به استفاده از فرصت های پرینت سه بعدی  برای تولید سفارشی ،با هدر رفت کمترو تولید و تحویل محلی،میشوند.شرکت های بسیاری در صنایع گوناگون در حال نشان دادن تمایل و علاقه  بیشتری برای استفاده از پرینت سه بعدی برای تولیدات خود و همچنین ایجاد کسب و کارهای جدید هستند.

 

ارزیابی های ما نشان میدهند که پرینت سه بعدی جایگزین بسیار مناسبی برای تکنیک های تولید سنتی است.به سادگی میتوان گفت که نمیتوان و نباید تمام محصولات را پرینت سه بعدی نمود. نتیجه گیری از نظرسنجی ها نشان میدهد که ۳۸% از شرکت هایی که پنج سال از پرینت سه بعدی برای تولید محصولات خود استفاده میکنند،پیشبینی میکنند که قادر به جایگزین شدن برای تولید سنتی نیستند.

اگرچه این به این معنی نیست که پرینت سه بعدی مخرب و نامناسب است،پرینت سه بعدی احتمالا جایگزین تولید سنتی در مواردی است که میخواهند محصولات بسیار پیچیده و سفارشی را تولید نمایند.در حقیقت در حال حاظر پرینت سه بعدی در زمینه های حمل و نقل هوایی،خودرو،پزشکی و سلامت مورد استفاده قرار میگیرد.برای دستیابی به کاربرد وسیعتر و پذیرش گسترده تر شرکت ها میتوانند با همکاری و نوآوری چالش هایی مانند سرعت تولید،هزینه و مواد ورودی محدود را حل نمایند.

در بخش لجستیک،پرینت سه بعدی نقش بسیار موثرتری را در زمینه قطعات یدکی و تولید قطعات فردی ایفا میکند.تولیدکنندگان فرایندهای تولیدی خود را با زنجیره تامین هماهنگ میکنند.این فرصت های جدید و همچنین چالشهای جدید برای ارائه دهندگان خدمات لجستیک در یافتن راه حلهای مشتری محور به وجود خواهد آورد.برخی از محصولات ممکن است کاملا بر اساس تقاضا تولید شوند و جدیدترین راه حلهای منطقه ای لجستیک و تحویل،لازم خواهد بود.

با نگاه به آینده،بدون شک پرینت سه بعدی میتواند تغییر دهنده ی بسیاری از بخش های صنعت باشد،ارتقای کیفیت محصولات و در برخی موارد،به شرکت ها این امکان را میدهد که محصولات کاملا جدیدی تولید کنند که تولید آنها قبلا امکان پذیر نبود.

در DHL ،ما منتظریم تا با مشتریان و شرکا کار کنیم تا با همکاری یکدیگر راه حلهای جدیدی برای استفاده و گشودن پتانسیل پرینت سه بعدی در زنجیره تامین و عرضه آینده کشف کنیم.

لیست منابع مورد استفاده در مقاله‌ی DHL برای نوشتن این سلسله گزارش:

صنعت پرینت سه بعدی

صنعت پرینت سه بعدی

 

منبع: DHL

۱۳۹۸-۱-۱۶ ۱۴:۱۷:۴۷ +۰۴:۳۰