پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره‌ی تامین – قسمت ۱ – مقدمه

مقدمه‌ای بر زنجیره تامین پرینت سه بعدی

آیا زنجیره تامین پرینت سه بعدی در حال جایگزینی با زنجیره‌ی تامین سنتی است؟

داستان های علمی به سرعت در حال تبدیل شدن به واقعیت های علمی هستند، همانگونه که پرینتر سه بعدی از مراحل طراحی تا ساخت محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند، از مهندسی و خودروسازی تا مراقبت های درمانی، شرکت ها، پرینترهای سه بعدی را به عنوان فرصتی برای ساخت متفاوت چیزها شناخته اند. این سیستم به ما کمک میکند تا روش تولید و خلق محصولاتمان را مورد بازبینی قرار دهیم و همچنین زنجیره ی تامین خود را نیز ارزیابی نماییم. ما معتقدیم، پرینتر سه بعدی، در آینده نزدیک، یکی از مؤثرترین و مهمترین بخش ها در صنعت لجستیک خواهد بود. به دلیل پتانسیل بسیار بالای پرینترهای سه بعدی در تولید محصولات و ایجاد مدلها و انتقال و پخش فوری، که اساسا شرکت ها و مصرف کنندگان را قادر میسازد که قطعات پیچیده را به وجودآورند. البته هر قطعه را نمیتوان پرینت سه بعدی کرد، بنابراین اساسی و مهم است که بدانیم پرینترهای سه بعدی در چه قسمت هایی از در صنعت ساخت و تولید و چرخه های استراتژیک مؤثر و قابل استفاده خواهد بود. برای کمک به شما در خصوص نتایج و اثرات پرینت سه بعدی، این مقاله که  توسط گروه DHL تنظیم شده است، به سوالات کلیدی زیر پاسخ خواهد داد:

  • وضعیت کنونی پرینت سه بعدی چگونه است و این تکنولوژی چگونه استفاده می شود؟
  • استفاده از پرینت سه بعدی چه مزایای رقابتی برای سازمان شما فراهم خواهد آورد؟
  • عوامل گسترش و موفقیت جهانی پرینترهای سه بعدی چه چیزهایی است؟
  • فرصت های احتمالی برای صنعت پرینت سه بعدی برای شما در زنجیره ی جهانی عرضه چه خواهد بود؟

با نگاه به آینده، ما تغییرات گسترده و عمیق حاصل زنجیره تامین پرینت سه بعدی را پیشبینی خواهیم کرد. به خصوص در زمینه های تولید قطعات یدکی، ساخت و تولید قطعات اختصاصی و به طور کلی بررسی تمام جوانب و آینده ی سرویس های پرینت سه بعدی.

در مطلبی زیر ساختار پرینت سه بعدی را بررسی خواهیم کرد، ما امیدواریم که شما بعد از خواندن این مطلب روشنگرانه، به دنبال تاثیر پرینت سه بعدی در زنجیره تولید و تامین خود باشید.

زنجیره تامین پرینت سه بعدی معاون استراتژی و بازاریابی و نوآوری رییس جمهور و نوآوری و روابط با مشتریان در DHL
Dr. Markus Kückelhaus

معاون نوآوری و تحقیقات نوآورانه رییس جمهور و نوآوری و روابط با مشتریان در DHL

 

Matthias Heutger

معاون استراتژی و بازاریابی و نوآوری رییس جمهور و نوآوری و روابط با مشتریان در DHL

 

زنجیره تامین پرینت سه بعدی و ساخت آینده

پرینت سه بعدی که با عنوان ساخت افزایشی نیز شناحته می شود، در سال های اخیر تصورات تمام کسانی را که علاقه مند به کار آفرینی و سرگرمی در خانه بوده اند را به حقیقت تبدیل کرده است. امروز به لطف پوشش گسترده ی پرینت سه بعدی توسط رسانه ها، شاهد افزایش رشد روز افزون و گسترده ی این جریان همراه با کاربردها و پیشرفت های جدید هستیم. در این پروژه افزایش ناگهانی و شگفت انگیز زنجیره تامین پرینت سه بعدی را شاهد هستیم که نشان میدهد پرینت سه بعدی میتواند کاملا فرایند تولید را تغییر دهد و شرکت ها را قادر سازد که هر چیزی میخواهند تولید کنند. لایه به لایه و با استفاده از یک پرینترسه بعدی، در حال حاظر شرکت های برجسته که مشتاق به اولین پیروزی ها در آینده پرینت سه بعدی هستند، اقدام به استفاده از این فناوری در بسیاری از زمینه های صنایع کرده اند مانند حمل و نقل هوایی و مراقبت های بهداشتی و تولید مواد غذایی.

هم اکنون برخی از شرکت ها با سرمایه گذاری در صنعت پرینت سه بعدی در حال شرط بندی بر روی موفقیت در صنعت پرینت سه بعدی و کسب و کار خود هستند.

از مهمترین رویدادها در سال ۲۰۱۶، اعلام ساخت قطعات یدکی  یک کامیون با استفاده از پرینت سه بعدی توسط مرسدس بنز، راه اندازی مبتکرانه پرینتر سه بعدی شرکتHP و سرمایه گذاری میلیون دلاری توسط  GE , BMW, و  Nikonبرای کمک به استارت آپ پرینت سه بعدی، Carbon،فقط چند مورد را میتوان نام برد.

در حالی که موفقیت و خوشبینی در زمینه ی مشتری و سازمان همچنان ادامه دارد،سوالاتی نیز پیش خواهد آمد: آیا پرینت سه بعدی ساختار تولید جهانی را مختل میکند؟آیا پرینت سه بعدی کارخانه های تولید با روش های سنتی را از بین می برد؟ و در نتیجه،آیا زنجیره تامین پرینت سه بعدی بخش لجستیک مختل خواهد شد؟ پاسخ به این سوالات وابسته به تغییرات اقتصادی ،پیشرفت های تکلونوژی و بخش های آینده ی پرینت سه بعدی دارد.در حال حاظر بسیاری از تحلیلگران صنعت و بازار رشد صنعت پرینت سه بعدی را  پیشبینی کرده اند.در حال حاظر شرکت McKinsey تخمین میزند که بازار پرینت سه بعدی مابین ۱۸۰بیلیون دلار تا ۴۹۰بیلیون دلار تا سال ۲۰۲۵[۱]رشد خواهد کرد.به همین ترتیب شرکت Gartner ، شرکت مشهور در زمینه ی فناوری اطلاعات بر این باور است که پرینت سه بعدی آمادگی و قابلیت استفاده در مقیاس گسترده را دارا است.

زنجیره تامین پرینت سه بعدی

این نشان دهنده ی چرخه گارتنر است است که نشان دهنده ی رشد شتاب دهنده ی پرینت سه بعدی است(شکل ۲).در طی پنج سال گذشته ،شرکت های پرینت سه بعدی با موفقیت از مرحله یک تکنولوژی نوظهورو نوپا به اوج بهره وری خود رسیده اند،این اطلاع میدهد که مرحله پذیرش پرینت سه بعدی انجام شده است.در مقابل مشتریان پرینتر سه بعدی هنوز به دنباله انتظارات گوناگون است و به همین خاطر زمان زیادی میبرد تا پرینتر سه بعدی به صورت گسترده مورد پذیرش قرار گیرد.

افزایش سرمایه گذاری ها و پذیرش در زمینه پرینت سه بعدی،میتواند باعث افزایش شرکت های که شروع به پذیرش پرینتر سه بعدی کرده اند میشود از سوی دیگر امکان ایجا کسب و کارهای جدید و سرویس های جدیدو از سوی  دیگر مزایای اقتصادی پرینتر سه بعدی در مقایسه با روشهای تولید سنتی،شود.با استفاده از روشهای تولید سنتی مواد معمولا انبار شده و به چندین محل منتقل میشوند و به کارخانه های متمرکز منتقل میشوند و در آخر محصول نهایی مونتاژ و تولید میشود.

زنجیره تامین پرینت سه بعدی

شکل ۲:پرینت سه بعدی در نمودار گارتنر منبع: Gartner

[۲] McKinsey

 

در ادامه‌ی این نوسته مطالعه بفرمایید:

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۲-اقتصاد پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۳-عوامل موفقیت پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۴-مزایای کاربردی پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۵-موارد استفاده پرینترهای سه بعدی

پرینت سه بعدی و آینده‌ی زنجیره تامین-قسمت۶-نتیجه‌گیری و چشم‌انداز

۱۳۹۸-۱-۱۶ ۱۴:۵۸:۰۸ +۰۴:۳۰